fbpx
rehabilitacja postcovidowa

Rehabilitacja po przejściu wirusa COVID-19

Rehabilitacja po przejściu wirusa COVID-19 jest bardzo ważna i składa się z wielu elementów. Niestety, do dziś nie znamy dokładnych skutków jakie pozostawia po sobie Covid-19, wiemy natomiast, że mogą być one bardzo rozległe, różne i długotrwałe.

Tzw. „zespół postcovidowy”, to nie tylko problemy z oddychaniem, ale również notoryczne poczucie zmęczenia, zaburzenia rytmu serca, trudności w podejmowaniu najmniejszej aktywności fizycznej łączące się często z objawami zaburzeń równowagi i koordynacji ruchowej.

Objawy

Pacjenci często uskarżają się na ból mięśni i stawów, ból głowy, problemy z koncentracją, pamięcią czy logicznym myśleniem.
Objawy te utrudniają powrót do normalnego funkcjonowania, do obowiązków zawodowych czy domowych. Przyczyniają się także do pogłębiającego się uczucia niepokoju i zdenerwowania oraz wpływają na pogorszenie nastroju.

Brak motywacji do działania, stres, smutek czy nawet depresja to kolejne objawy „zespołu postcovidowego”, dotyczące nawet tych osób, które ominęła hospitalizacja. Pacjenci, którzy w czasie choroby musieli przebywać w szpitalu, dodatkowo zmagają się z traumatycznym doświadczeniem pobytu na intensywnej terapii, podłączeniem do respiratora, bólu, strachu i samotności.

U pacjentów hospitalizowanych występują ponadto problemy z prawidłową emisją głosu oraz trudności w przełykaniu pokarmów stałych i płynów, co jest konsekwencją długotrwałej intubacji.

Rozwiązanie

Proponowany przez nas pakiet rehabilitacyjny po przebytym Covid-19 składa się z indywidualnie prowadzonych ćwiczeń ruchowych uwzględniających wszystkie choroby współistniejące, ćwiczeń oddechowych, terapii manualnej oraz nauki autoterapii.

Pakiet rehabilitacji, w swoim składzie zawiera m.in.:

  • Konsultację kwalifikującą fizjoterapeuty, który indywidualnie dobierze sposób leczenia.
  • Zabiegi z zakresu fizykoterapii, hydroterapii, kinezyterapii.
  • Ćwiczenia oddechowe, przywracające prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego z oporem lub bez.
  • Naukę efektywnego kaszlu i odkrztuszania, wpływające na polepszenie drenażu płucnego.
  • Naukę oddychania torem przeponowym, który zwiększa zakres ruchomości klatki piersiowej i przepony.
  • Terapię manualną, rozluźniającą przeponę i mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne i wewnętrzne, przywracającą ich funkcje.
  • Ćwiczenia zwiększające zakres ruchomości obręczy barkowej, otwierające klatkę piersiową, wpływające na wymiar pozycji wdechu i wydechu, zwiększające wydolność organizmu, polepszające tolerancję wysiłkową i siłę mięśniową na przyrządach lub bez, poprawiające równowagę i koordynacje ruchową, pozycji ułożeniowych – drenaż, stosowany w sytuacji zalegania wydzieliny w oskrzelach.
  • Masaż rozluźniający napięcia mięśni i stawów obwodowych.
  • Inhalacje.
W naszym Centrum Rehabilitacji, ćwiczenia dobierane są indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta oraz prowadzone przez doświadczonych fizjoterapeutów.

Pakiet rehabilitacji postcovidowej

Czas trwania CENA
60 minut 120 zł

Ruch może zastąpić wszystkie lekarstwa, ale żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić ruchu - Tissot