fbpx
Senior Residence Borne - maki

Terapia zajęciowa dla Seniorów

Senior Residence Borne - Katarzyna Buss

Kto powiedział, że starość musi być nudna?

Katarzyna Buss – socjoterapeutka i nie tylko, która w Rezydencjach Senioralnych we współpracy z zespołem medycznym i opiekuńczym, odpowiedzialna jest przede wszystkim za aktywizację seniorów jak również za wsparcie z zakresu pomocy psychologicznej, terapeutycznej oraz duchowej w taki sposób, aby mieszkańcy mogli czuć się komfortowo w naszym domu oraz funkcjonować w miarę możliwości jak najdłużej samodzielnie.

Z wykształcenia psychopedagog, oligofrenopedagog, socjoterapeuta oraz nauczyciel specjalista terapii pedagogicznej, ponadto:

 • Certyfikowany terapeuta EEG Biofeedback
 • Kinezjolog edukacyjny – instruktor Gimnastyki Mózgu
 • Instruktor Jogi

Z ukończonymi kursami i szkoleniami oraz w trakcie pogłębiania dalszej wiedzy z zakresu psychogerontologii:

 • Rewalidacja indywidualna
 • Mindfulnes – trening uważności
 • Techniki radzenia sobie ze stresem i emocjami
 • Udział w warsztatach rozwoju duchowego i pracy z ciałem
 • Terapia osób starszych w chorobach neurodegeneracyjnych
 • Podstawy psychopedagogiki starości i starzenia się z elementami promocji zdrowia i pierwszej pomocy
 • Podstawy psychologii z elementami psychoterapii
 • Podstawy neuropsychologii z diagnozą i terapią zaburzeń osób z dysfunkcjami neurologicznymi
 • Terapia dziecka z autyzmem
tygodniowy plan zajęć

Tygodniowy plan zajęć mieszkańców

w ramach terapii zajęciowej w Senior Residence

Katarzyna opowiada o swoim doświadczeniu w taki sposób:

Praktykę i doświadczenie zdobywałam w wieloletniej pracy z dziećmi oraz ich rodzinami prowadząc zajęcia socjoterapeutyczne, poznając i wspólnie rozwiązując problemy. Poznawałam funkcjonowanie dzieci na różnych etapach rozwoju oraz funkcjonowanie osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, uczestnicząc w zajęciach w placówkach żłobkowych, przedszkolnych, szkolnych oraz ośrodkach dla osób dorosłych.

Prowadziłam szkolenia i warsztaty psychoedukacyjne oraz zajęcia integracyjne dla rodzin zastępczych podczas projektów na zlecenie MOPS i PCPR. Praca z kobietami i ich dziećmi w jednym z zakładów karnych w Polsce uświadomiła mi, że można zbudować zdrowe relacje między mamą a dzieckiem, a tym samym pokazać obojgu, że mogą odnaleźć się i radzić sobie nawet w tak specyficznym miejscu.

W jednym z gabinetów psychoterapeutycznych jako koterapeuta zdobywałam wiedzę obserwując pracę z rodzinami, pomagając w trudnościach wychowawczych w utrzymaniu prawidłowych relacji rodzic – dziecko, jak również jeżdżąc na interwencje domowe do rodzin, które znajdowały się w sytuacji kryzysowej.

Wspieram rodziny w trudnych chwilach, pomagam odnaleźć dobre relacje z bliskimi, uczę jak organizować czas i żyć pełnią życia, jak radzić sobie ze stresem i przezwyciężać lęk tak, aby w codziennej gonitwie nie stracić najważniejszych chwil.

Od kilku lat prowadzę własny Gabinet Terapii i Psychoedukacji poszerzając swoją ofertę o terapię neuropsychologiczną – EEG Biofeedback, która jest innowacyjną metodą treningu opartą na zasadzie sprzężenia zwrotnego służącą do rozwijania kontroli nad umysłem i ciałem.

Kondycja Umysłu, Centrum Terapii i Psychoedukacji, ul. Kilińskiego 1, 78-400 Szczecinek, tel. 696 012 400.

W stowarzyszeniach diabetyków jako wolontariusz brałam udział w rozmowach terapeutyczno – edukacyjnych z seniorami dotyczących profilaktyki cukrzycy i diety, uczestniczyłam w różnych formach aktywizacji seniorów poznając przy tym niesamowite ludzkie historie i ucząc się tym samym mądrości życiowej i dystansu do otaczających nas problemów.

I właśnie ta praca zainspirowała mnie do tego, aby pogłębiać wiedzę z zakresu psychopedagogiki starzenia się, psychogerontologii i aktywizacji seniorów, to właśnie w pracy z nimi doskonale sprawdziły się cechy, które każdy terapeuta pracujący z osobami dorosłymi powinien posiadać – cierpliwość, empatia i zdolność słuchania.

W naszych Rezydencjach Senioralnych w Bornem Sulinowie towarzyszę seniorom w codziennym życiu, umilając czas, aktywizując do działania, wspierając w trudnych chwilach oferując profesjonalną pomoc.

W tej pracy kieruję się przede wszystkim zasadą poszanowania autonomii osobistej i godności człowieka, a specjalistyczna komunikacja i zawarte w niej metody stosowane w komunikacji z osobami cierpiącymi na demencję i chorobę Alzheimera niwelują lęk i niepokój jaki występuje u chorych osób.

Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku prowadzę wykłady dotyczące funkcjonowania naszego mózgu, przyczyn powodujących problemy z pamięcią oraz jak zadbać o kondycję naszego umysłu tak, aby jak najdłużej utrzymać go w dobrej formie.

Dzielę się swoją wiedzą na temat technik pamięciowych, rozładowania emocji oraz motywuję do aktywizacji zachęcając seniorów do wyjścia z domów, korzystając z różnych form warsztatów i zajęć oraz o to, aby nieustannie dbali o swój stan psychofizyczny.

Prywatnie – mama dorosłej już córki, zakręcona na punkcie metamorfoz wnętrz, uwielbiająca sport: rower, tenis stołowy, koszykówkę i rolki.

Od kilku lat uprawiam jogę, która pozwala mi utrzymać harmonię ciała, duszy i umysłu, wyciszyć się i zrelaksować, w ciągłym rozwoju osobistym, z pasjami, które dodają energii, rozładowują stres i napięcie, pozwalają spojrzeć pozytywnie na otaczające mnie problemy, dzięki którym obowiązki, życie codzienne i praca zawodowa stają się przyjemnością.

Zapraszam do zapoznania się z ofertą zajęć jakie przygotowałam oraz prowadzę z naszymi seniorami po to, aby nie czuli się samotni i jak najdłużej czerpali radość z życia.

Warsztaty plastyczne

Podczas naszych warsztatów plastycznych seniorzy mają do wyboru wiele technik plastycznych. Prowadzimy m.in. warsztaty z malarstwa, rysunku, ceramiki, szydełkowania.

Odbywają się również zajęcia, podczas których odkrywane są tajniki różnych technik zdobniczych np. decoupage. Nasi seniorzy, podczas tego typu zajęć wykonują sympatyczne upominki takie jak, kartki okolicznościowe, czy ozdoby świąteczne. Większość prac naszych podopiecznych zamieszczamy w specjalnie na ten cel stworzonej galerii.

Zajęcia plastyczne są również świetną formą komunikacji, wzajemnej pomocy między mieszkańcami jak również okazją do pochwalenia się swoimi zdolnościami w przeróżnych dziedzinach. Nasi seniorzy wykonując artystyczne dzieła, rozwijają kreatywność wpadając na co raz to nowe pomysły.

Senior Residence Borne - warsztaty plastyczne
Senior Residence Borne - gimnastyka mózgu

Gimnastyka mózgu

Każdy senior potrzebuje sprawnego umysłu. Jak więc zachować sprawny umysł i pamięć w starszym wieku i dlaczego ćwiczenia umysłu są tak ważne?

Badania dowodzą iż wystarczy kilka minut dziennie, aby w naszym mózgu powstały nowe połączenia między neuronami, które odpowiedzialne są za zapamiętanie ważnych informacji, a które to z wiekiem ulegają stopniowemu pogorszeniu. I tu z pomocą przychodzi gimnastyka mózgu.

W tej formie zajęć oferujemy specjalistyczne ćwiczenia integrujące ruch z umysłem, współpracę półkul mózgowych, oraz koordynację obydwu stron ciała, tym samym poprawiając pamięć, koncentrację, uwagę i spostrzegawczość. Stosując gimnastykę mózgu poprawiamy również motorykę dużą i małą ćwicząc mięśnie nadgarstka, które są istotne przy pisaniu lub czynnościach samoobsługowych. Pobudzamy punkty na myślenie i ćwiczymy koordynację oko – ucho – ręka.

Rysowanie znanych leniwych leżących ósemek jest podstawowym, a zarazem jednym z ulubionych ćwiczeń naszych seniorów. Uczestnicy szukają wszelkich pomysłów na odwzorowywanie leżących ósemek, m.in. rysując na kartce papieru, kciukiem w powietrzu, stopą w pozycji siedzącej, wzrokiem, czy językiem po policzkach. Każda forma jest dozwolona, gdyż przynosi duże korzyści psychofizyczne, a mieszkańcy maja przy tym dobrą zabawę.

Gry planszowe i logiczne

Oferujemy zajęcia, które w dużej mierze przyczyniają się nie tylko do świetnej rozrywki i zabawy uwielbianej przez mieszkańców ale również do treningu umysłu.

W gry planszowe grają wszyscy, wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Kiedy przychodzą ponure, jesienne wieczory, warto pomyśleć o ich przyjemnym urozmaiceniu. Gry planszowe mają wiele zalet, w tym takich, które odpowiadają na potrzeby osób starszych. Przede wszystkim zmuszają one do myślenia.

Senior Residence Borne - gry planszowe i logiczne

Zachowanie sprawności intelektualnej w zaawansowanym wieku jest bardzo ważne. Gry planszowe są dobrym środkiem do osiągnięcia tego celu. Rozgrywka może być doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu oraz zbudowanie pozytywnej więzi pomiędzy mieszkańcami.

Dużą frajdę naszym seniorom sprawia rozwiązywanie quizów, rebusów, czy popularna gra w „Kalambury” lub „Familiada”. To tylko niektóre gry, przy których mieszkańcy mogą spędzić miło czas i nieco rozruszać szare komórki. Osoby, które rozwiązują wszelkiego rodzaju łamigłówki, quizy  oraz prowadzą aktywny tryb życia znacząco zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne tj. choroba Alzheimera, utraty pamięci, otępienie i inne dolegliwości typowe dla wieku podeszłego.

Senior Residence Borne - zajęcia integracyjne - biesiadowanie

Zajęcia integracyjne

biesiadowanie

Zajęcia tego typu organizowane są w naszej kawiarence. Spotykamy się tam przy podwieczorku lub herbatce, aby umilić sobie czas, porozmawiać, pośmiać się nawiązując przyjaźnie.

Mieszkańcy często opowiadają ciekawe historie z życia, opowiadają o podróżach, pracy, wspominają czasy dzieciństwa. Najbardziej ulubionym zajęciem naszych seniorów jest śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych. Kawiarnia to także miejsce gdzie odbywają się koncerty, na które zapraszamy różne zespoły.

Organizujemy również imprezy okolicznościowe takie jak Andrzejki, Bal Sylwesterowy, imieniny czy urodziny mieszkańców oraz wieczorki taneczne, na których seniorzy integrują się, świetnie bawią się i śpiewają piosenki z lat swojej młodości.

Kinezygerontoprofilaktyka

… czyli wszelkie formy aktywności ruchowej są nieodzownym atutem jednej z kilku form spędzania czasu w naszej rezydencji.

Mieszkańcy uwielbiają zajęcia ruchowe, które dodają im wigoru i pozytywnego nastawienia do życia. Zaletą zajęć jest to, że mogą być wykonywane bez względu na pogodę. Chętnie wychodzimy na spacery, do miasta, lasu czy nad jezioro lub jeździmy na wycieczki w miejsca, które warto zwiedzić ze względu na przepiękny pejzaż lub prowadzoną agroturystykę.

Natomiast kiedy aura nie sprzyja spacerom do dyspozycji mamy salę rehabilitacyjną, w której podopieczni doskonalą sprawność ruchową poprzez ćwiczenia gimnastyczne.

Ćwiczenia ruchowe mają bardzo duży wpływ na samopoczucie psychofizyczne, sprawność umysłową, koordynacje ruchową, a przede wszystkim wywołują pozytywne emocje, które przekładają się na uśmiech i dobre humory naszych seniorów.

Senior Residence Borne - kinezygerontoprofilaktyka
Senior Residence Borne - relaksacja z aromaterapią

Relaksacja z aromaterapią

Nic tak nie ukoi splątanych myśli, napięć czy stresu jak relaksacyjna podróż oparta na wizualizacji, która ma na celu pobudzenie umysłu do wyobrażania sobie przyjemnych sytuacji wykorzystując przy tym zmysł zapachu i dźwięku.

Obrazy jakie tworzymy w myślach oraz dźwięki o odpowiednich częstotliwościach powodują pozytywne emocje, a tym samym oddziałują na reakcje fizjologiczne naszego organizmu.

Duże znaczenie mają również olejki zapachowe, które pozytywnie wpływają na nasz nastrój, umysł i zdrowie. Poprzez aromaterapię możemy inhalować drogi oddechowe, łagodzić stany zapalne, wpływać na układ trawienny, krwionośny i limfatyczny. Olejki zapachowe dobieramy według indywidualnych preferencji naszych seniorów.

Najbardziej uwielbianym na seansach relaksacyjnych przez mieszkańców jest zapach sosnowy, lawendowy i pomarańczowy. Tego typu terapie mają zapewnić równowagę emocjonalną, niezbędną do utrzymania dobrego samopoczucia.

Biblioterapia

…słów parę o biblioterapii
Co zrobić aby myśli ożyły? Ubrać je w słowa. Dzięki słowom zaczynają się spełniać nasze marzenia, cele i działania. Czy słowa mogą leczyć?

Biblioterapia czy bajkoterapia kliniczna stosowana jest nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale pomaga również w terapii osób dorosłych jak i seniorów w szpitalach, po przebytych udarach i wylewach. Zalecana jest również dla osób, które zmagają się z własnymi wewnętrznymi problemami, w tym z samotnością czy odrzuceniem.

Senior Residence Borne - biblioterapia

Sens słów nie ma tak naprawdę znaczenia, ważna jest melodyka i rytm powodujący wibracje, a co za tym idzie, podnoszenie fal mózgowych, które tym samym powodują pozytywne spojrzenie na otaczający świat.

Podczas zajęć, nasi mieszkańcy uwielbiają słuchać, czytać i układać dalsze historie do opowiadań, a przyznać trzeba , że wychodzą bardzo ciekawe, a czasami nawet śmieszne zakończenia. Jednym słowem jest to przyjemna i jednocześnie terapeutyczna forma spędzania wolnego czasu.

Uwielbiamy w trakcie zajęć wyciągać wnioski z opowiadań, analizować zdarzenia i układać pozytywne zakończenia – czyli ćwiczymy nasze umysły pobudzając je do działania.

Warsztaty kulinarne

W jadalni Senior Residence organizowane są warsztaty kulinarne, na których mieszkańcy domu wspólnie z nasza panią dietetyk przygotowują zdrowe posiłki oraz rozmawiają na temat prawidłowego odżywiania.

Warsztaty te maja na celu aktywizację seniora oraz zwrócenie jego uwagi na to, jak ważnym elementem dla naszego organizmu jest zdrowe odżywianie.

Tutaj także oprócz zwykłych posiłków przygotowujemy dla pensjonariuszy przyjęcia urodzinowe oraz okolicznościowe, tak aby czuli się oni jak u siebie w domu.

Senior Residence Borne - krojenie
Senior Residence Borne - warsztaty muzyczne

Muzykoterapia

Muzykoterapia to czas spędzony w miłej atmosferze, przy dźwiękach muzyki, wśród działań muzycznych, aktywizujących i relaksujących.

Bardzo ważnym aspektem muzykoterapii jest jej pozytywny wpływ na poprawę mowy. Jak wiadomo mięśnie twarzy u osób starszych z upływem czasu wiotczeją, a w związku z tym aparat mowy w pewnym momencie przestaje działać tak, jak powinien. Muzyka i śpiew pozytywnie wpływają na płynność mowy.

W Senior Residence mieszkańcy zatem wspólnie śpiewają, słuchają muzyki oraz tańczą ucząc się nowych kroków tanecznych.

To nie to, że z wiekiem stajemy się dziećmi. Wiek po prostu pokazuje, jakimi dziećmi pozostaliśmy - Johann Wolfgang von Goethe